Epsom (ingiliz) tuzu

25/01/2017
1556 kez

Epsom tuzu nedir?

Epsom tuzu aslında bildiğimiz tuz ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir kimyasal bileşiktir. İngilizce ismi “Epsom” olan İngiliz tuzunun kimyadaki ismi magnezyum sülfat (Sulfate desoude) olup suya konulduğunda eriyen ve beyaz şeffaf toz bir görünüme sahip olan bir bileşiktir.

Epsom tuzu faydaları

Müshil kesicidir.

Fazla miktarda kullanıldığında (yaşa göre 20- 40 gr. arasında) müshil etkisi yapar ve bağırsakları çalıştırarak boşaltır.

İdrar söktürücüdür.

Böbrek ve safra taşı düşürücüdür.

Şişkinlikleri indirir.

Hazımsızlığa iyi gelir.

Ağrı giderir.

Adet sancılarını azaltır.

Ödem atıcı ve kesicidir.

Mikrop kırıcı anti bakteriyel etkisi vardır.

Ölü derinin soyulmasını sağladığı, cildi nemlendirdiği ve gerginleştirdiği için cilt bakımında kullanılır.

Safra salgısının düzensizliğinden kaynaklanan karaciğer rahatsızlıklarına da doğal tedavi olanağı sağlar.

Bir litre içme suyuna bir çay kaşığı ölçüde atılan (3 gram kadar) İngiliz tuzunun karaciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Acıyı ve kas ağrılarını azaltır. Epsom tuzu banyosu bronşiyal astım, migren ağrıları, kas ağrıları gibi durumlarda çok etkilidir. Yaraların iyileşmesini hızlandırdığı da bilinmektedir.

İnsülini daha etkili hale getirir. Bu da diyabet riskini azaltır.

Epsom tuzundaki sülfat vücuttaki toksinlerin ve hücrelerdeki metallerin atılmasını sağlar.

İngiliz tuzu olarakta bilinen İngilizce ismi “Epsom” olan İngiliz tuzunun kimyadaki ismi magnezyum sülfat (Sulfate desoude) olup suya konulduğunda eriyen ve beyaz şeffaf toz bir görünüme sahip olan bir bileşiktir.

İngiliz (Epsom) tuzunun kullanma  yerleri

Sebze yetiştirin: Sağlıklı meyve ve sebze üretmek için magnezyumun çok yararı vardır. Bunun için bir çorba kaşığı epsom tuzunu 3 litre suyun içine karıştırın. Meyve veya sebzelerinizi bu suyla sulayın.

Cildinizdeki kuruluğu alın: Magnezyum ve sülfat cilt üzerinde etkili bir temizleyicidir. Yüz temizleyicisinin içine bir tutam epsom tuzu ekleyin. Cildinizin pürüzsüz olmasını sağlarken, ince çizgilerin oluşmasını da önler.

Sert su lekelerini giderin: Banyonuzda sürekli yıkanmaktan dolayı sert su lekeleri oluşur. Bu lekeleri çıkarmak o kadar da kolay değildir. Epsom tuzu ile banyonuzu ovarsanız, su lekelerinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Daha beyaz dişler: Epsom tuzları ile dişlerinizi fırçalamanız halinde dişleriniz bembeyaz olacaktır. Ayrıca boğaz ve ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz.

Saçınıza masaj yapın: Saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı olması için eşit miktarda epsom tuzu ile saç kremini karıştırın. Bu karışım ile saçınızın derisine masaj yapın ve 10 dakika süreyle bekletin. Duruladıktan sonra saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.

Yumuşak çamaşırlar: Çamaşırlarınızın doğal bir şekilde yumuşak olmasını istiyorsanız, durulama suyuna epsom tuzu ilave edin.

Morlukları gideriyor: Vücudunuzun bir yerini çarptığınız zaman morarır ve ağrır. İki yemek kaşığı epsom tuzunu bir fancan suyun içine döküp karıştırın. Sonra bu karışıma batırdığınız bezi morlukların üzerine koyun. Morluk ve ağrı hızlı bir şekilde yok olacaktır.

Fareleri uzaklaştırır: Çöp kutusu evinizin dışında ise farelerin gelmemesi imkansızdır. Eğer çöp kutusunu etrafına epsom tuzu serperseniz, fareler kokudan rahatsız olacak ve çöpünüze gelmeyecektir.

İngiliz Tuzu Yan Etkileri ve Zararları

İngiliz Tuzu; bağırsak temizliği için kullanıldığında aşırı dozajdan ve sık kullanımdan kaçınılması gerekmektedir. Uygun dozu sağlamak için mutlaka tıbbi destek alınması gerekmektedir. Bazı zamanlarda aşırı ve yanlış İngiliz tuzu kullanımı sonucunda ishal, kusma, ateş gibi yan etkiler gösterebilir. Aynı zamanda aşırı tüketimi sonucu vücuttan gereğinden fazla su atılmasına neden olur buna bağlı olarakta mineral kaybına yol açabilmektedir. İnternet ortamında bu tuzun kullanımıyla alakalı bazı önerilere rastlamak mümkündür.

Önemli not: Özellikle mide ve bağırsak bozukluklarında, karın ağrılarında bağırsakları temizlemek amacıyla doktora danışmadan kullanmamak gerekir.

DR. GÜRKAN KUBİLAY EPSOM TUZU İLE EKLEM AĞRILARI İÇİN KARIŞIM
8 Niasan 2015 tarihli Atv’de yayınlanan sunumunu Zahide Yetiş’in yaptığı “Zahide ile Yetiş Hayata” programına konuk olan iç hastalıkları uzmanı Dr. Gürkan Kubilay, Doktor tedavisine ek olarak uygulanılan Epson tuzu ile yapılan ekrem ağrıları için kür tarifini izleyiciler ile paylaştı.

EKLEM AĞRILARI İÇİN KARIŞIM

Malzemeler;
3 yemek kaşığı epsom tuzu
3 yemek kaşığı limon suyu
1 su bardağı su

Hazırlanışı ve uygulanışı; Cam bir kabın içine epsom tuzu ilave edilir. Üzerine limon suyu eklenir ve karıştırılır. Daha sonra su ilave edilir ve tekrar karıştırılır. Sabah akşam günde iki defa 1 çay kaşığı aç karnına tüketilir.

Epson tuzunu banyo suyunda da kullanabilirsiniz.

10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler kullanabilir.

1 kova orta sıcaklıktaki suyun içine iki ve ya üç yemek kaşığı epsom tuzu ilave edilip karıştırılır. Vücuda yavaş yavaş yedirerek dökük deriye iyice emilmesini sağlayın. Kemik destekçisidir. Menepozlu bayanların haftada bir ve ya iki defa epsom tuzu ile banyo yapmaları kemik erimesine karşı fayda sağlar. Doktor tedavisini kemik erimesi ölçümünü ve ilaçları bırakmadan bu kürü destek olarak kullanın.

Bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenmiş olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık sorunlarınız için uzman doktora başvurmalısınız.

 

Bu içeriğe tepki ver
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

İlginizi çekebilir

Müzik neden anıları canlandırır?
Yaşam
Paylaş1139 kez
Yaşam
Paylaş1139 kez

Müzik neden anıları canlandırır?

Sohbete - Mar 14, 2018

Müziğin anımsatıcı etkisi binlerce yıldır biliniyor. İnsanın kendi hayat hikâyesine dair hafızası ve söylence geleneği alanında uzman olan David C…

2018 baharında “kıyamet alametleri başlayacak” iddiası
Dünya
Paylaş1407 kez
Dünya
Paylaş1407 kez

2018 baharında “kıyamet alametleri başlayacak” iddiası

Sohbete - Mar 09, 2018

Kıyametin kopacağı gün tahminine bir yenisi daha eklendi. Seri şekilde komplo teorisi üreten ve daha önce 23 Eylül ve 19…

Küçük Ressam Ahmet
Lifestyle
Paylaş2533 kez
Lifestyle
Paylaş2533 kez

Küçük Ressam Ahmet

Sohbete - Ara 07, 2017

İlkokul 5. sınıfta resim dersinde öğretmen demiş ki: – Çocuklar konu serbest, hepiniz hayvan resimleri çizin.10 dakika sonra küçük Ahmet…