Bademin 7 önemli faydası

19/01/2017
1270 kez

Badem en mucizevi kuruyemişlerden bir tanesi

Magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum ihtiva etmekte olan bu kuruyemişi tüketmek çok faydalı.

Diyabet, beyin sağlığı, kalp hastalıkları, kemik erimesine karşı koruyucu özelliği bulunan badem aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı. Uzmanlar bademi günde 10-15 adet tüketmenizi öneriyor.

İşte daha çok badem yemeniz için 7 neden;

1. Sağlıklı Bir Cilt ve Güçlü Saçlar

E vitamini deposu olan badem yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olarak, cildin beslenmesini sağlar. İçerdiği yağlar sayesinde cildi nemlendirir ve yaraları daha hızlı bir şekilde iyileştirir. Saçların hızlı uzamasında da çok etkilidir.

2. Mükemmel Bir Atıştırmalık

Badem, protein ve lif açısından oldukça zengindir. Ara öğünlerinizde badem tüketerek tokluk hissi oluşturabilirsiniz. Böylece daha az yemek yiyerek kilo kontrolünüzü sağlamış olursunuz. Bel ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yararlanabileceğiniz harika bir besindir.

3. Beyin Sağlığını Korur

Beyin sağlığı için en iyi gıdalardan biri bademdir. Nörolojik aktiviteleri çok olumlu etkilerken, Demans ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

4. Kalp Dostu

Badem, kalp sağlığına iyi gelen temel besinleri içerdiği için uzmanlar tarafından sık sık önerilir. Kötü kolesterol kalp rahatsızlıkların baş düşmanıdır. Bademin kötü kolesterolü düşürücü etkisi olduğundan dolayı kalp hastalıklarına karşı sizi korur.

5. Kemik ve Dişlerin Gelişimi

Bademin içerisinde bol miktarda fosfor ve magnezyum vardır. Bu da diş ve kemik gelişimi için çok önemlidir. Badem diş çürümesini önler, kemik kırılma riskini azaltır ve kemik erimesinde oldukça etkilidir.

6. Zengin İçerikli Antioksidan

Badem antioksidan yönünden oldukça zengindir. Antioksidanlar vücudumuzu strese karşı korur ve strese bağlı ortaya çıkan hastalıkların oluşmasına engeller.

7. Kan Şekerini Düzenler

Badem içerisinde bulunan magnezyum sayesinde kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur. Böylece diyabet gibi şeker hastalıklarına karşı çok etkilidir.

Kaynak: Hürriyet

Bu içeriğe tepki ver
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

İlginizi çekebilir

Müzik neden anıları canlandırır?
Yaşam
Paylaş1139 kez
Yaşam
Paylaş1139 kez

Müzik neden anıları canlandırır?

Sohbete - Mar 14, 2018

Müziğin anımsatıcı etkisi binlerce yıldır biliniyor. İnsanın kendi hayat hikâyesine dair hafızası ve söylence geleneği alanında uzman olan David C…

2018 baharında “kıyamet alametleri başlayacak” iddiası
Dünya
Paylaş1407 kez
Dünya
Paylaş1407 kez

2018 baharında “kıyamet alametleri başlayacak” iddiası

Sohbete - Mar 09, 2018

Kıyametin kopacağı gün tahminine bir yenisi daha eklendi. Seri şekilde komplo teorisi üreten ve daha önce 23 Eylül ve 19…

Küçük Ressam Ahmet
Lifestyle
Paylaş2533 kez
Lifestyle
Paylaş2533 kez

Küçük Ressam Ahmet

Sohbete - Ara 07, 2017

İlkokul 5. sınıfta resim dersinde öğretmen demiş ki: – Çocuklar konu serbest, hepiniz hayvan resimleri çizin.10 dakika sonra küçük Ahmet…